İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir?

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu Nedir?

İskandinav tarzı ev dekorasyonu; beyaz, nötr tonlar ile ahşapları bir arada kullanan, basit, havalı, işlevsel ve dinamik bir ev tarzıdır. Az çizgiler, basit hareketlerle dizayn edilmiş eşyalar, sıcak iç aydınlatmalar ile kombinasyon yapılarak kurulan İskandinav evleri; duru ve estetik birleşmeyi ifade eder. Oldukça popüler olan bu ev stili, 20 yüzyıldan beri herkesin ilgi odağını çekmeyi başarmış, huzurlu mekan yaratmak isteyenler için tercih edilen dekorasyonlar arasında yer almıştır.

Minimalist ve modern stiliyle anılan İskandinav evleri Finlandiya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerden doğmuş, günümüze gelmiştir. İskandinav evlerinin temelinde siyah-beyaz tonlarının uyumu ve beyaz ile nötr tonlarının oluşturduğu geniş ve ferah alanlarının yaratılması vardır.  İskandinav ülkelerinin soğuk ve sert iklime sahip olması, kışların uzun, yazların ise serin geçmesi ile coğrafi özelliklerinin evlerine yansıdığını görebilirsiniz: soğuk ve kış mevsimini andıran beyaz duvarlar, soğuğu kıran-yaşam alanına sıcaklık katan ahşap eşyalar…

Geleneksek İskandinav evlerinin alanları küçük olarak inşa edildiği için fazla eşya kullanımının önüne geçilmiş, az eşya ile minimalist edilen ev düzeninde dağınıklığa yer verilmemiştir. Derli, toplu ve düzenli bir görünüm için kuzey stili evlerde bol raflı dolaplar yer alır. Böylece yaşam alanının temiz ve düzenli görünmesi sağlanır.  

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu İçin 5 Fikir

Doğal, samimi, içinizi ısıtacak İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu ile karşınızdayız. Sadeliği ve yalınlığı sevenlere Iskandinav tarzı ev dekorasyonu için 5 fikrimiz var. Evinizde ama doğada gibi hissedeceksiniz. Minimalist yapısıyla, derli toplu düzeniyle, sade ve şık tasarımıyla huzur dolu bir ortam!

Skyland HOM’da bulunan eşya ve dekoratif aksesuarlarımız ile İskandinav evlerinin izlerini bulabilecek ve yaşam alanınıza katabileceksiniz. Bu ev stilini basit, ufak tefek hareketler hazırlayabilmeniz için size yol  gösterecek blog yazısı hazırladık. Hadi bu önerilere bir göz atalım ve hareket geçelim! 

Basit, Sade ve Modern Eşyalar Kullanın

İskandinav tarzı ev dekorasyonunda karmaşıklığa yer yok. Zarif ve şık tasarımıyla öne çıkan kuzey stili, doğal unsurları ile rahatlığı da içinde barındırıyor. Doğayı evinize getiren bu ev stilinde modern eşyalar kullanmanız şart. Basit ve sade dokunuşlar yaparak işlevselliği ön plana çıkarabilirsiniz. Sade ve nötr tonlarda eşyalar tercih edin ve dinamik tonlarda kırlentler kullanarak nötr renklere hareket katın. Skyland HOM’da; minimalist yaşam felsefesi ile dizayn edilen ev dekorasyonu için birbirinden şık ve kaliteli modern eşyaları showroomlarımızda bulabilirsiniz.

İskandinav Dekorasyonunda Konstrast’a Önem Verin

Coğrafi özelliklerini renklerine yansıtan İskandinav dekorasyonunda konstrasta önem verin. Beyaz duvarlarıyla, nötr renk-mobilya eşyalarıyla, gri zemin kullanımıyla ön plana çıkan İskandinav evlerinde pastel tonları da dahil ederek kontrast yaratabilirsiniz. Aksesuar ve kumaşlarda kırmızı, yeşil, sarı, turuncu renkleri kullanarak soğuk iklimi kırıp evinize sıcaklık katabilirsiniz.

Temizlenebilir ve İşlevsel Mobilyalar Kullanın

Abartıdan uzak, mütevazı yaşam alanınızda çok detaylı eşyalar kullanmaktan uzak durun, kolay temizlenebilir olmasına önem verin. Küçük-dar alanlar için kurgulanan İskandinav tarzı ev stillerinde işlevsel mobilyalar ön plana çıkmaktadır. Konforlu alanların yanı sıra titiz bir ortamın varlığına da önem veren İskandinav evlerinde dağınıklığa yer yok. Skyland HOM’a gelin, Örge HOME mağazamızı ziyaret edin, işlevsel ve temizlenebilir eşyalara sahip olun.

İskandinav Tarzı Sıcak ve Rahat Tekstiller Kullanın

İskandinav tarzı evlerde aydınlık, konforlu ve işlevsel alanlar dikkat çeker. Natürel dokuların bulunduğu bu yaşam alanında rahatlık önemlidir. Havadar bir ambiyansa sahip kuzey stillerinde rahat tekstiller kullanmanız basit, yalın ve ferah alanlar oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Basit çizgiler tercih eve ve ufak tefek aksesuar dokunuşlarıyla bu rahatlığı destekleyin. Kullanışlı ürünler tercih ederek zarif ve şıklığı artırın.

Aydınlatmayı Es Geçmeyin

Aydınlatma ev dekorasyonunda olmazsa olmazlardan. Iskandinav evlerinde kış mevsimlerinin uzun ve karanlık geçmesi sebebiyle ışıklandırma büyük önem taşıyor. Sarı renkte sıcak aydınlatmalar seçerek soğuk kış günlerinin yarattığı kasvetli havayı kırabilir, estetik bir görüntü yaratabilirsiniz. Renkli ve kokulu mumlar ile, nötr olarak dizayn edilen ev stiline renk katabilir, muhteşem kokularıyla havayı şenlendirebilirsiniz. Sarkıt lambalar, lambaderler, duvar aplikleri tercihleriniz arasında olabilir. Aydınlatma seçenekleri ile yaşam alanınızı çekici hale getirin, romantizmden esinlenin ve sıcak bir ambiyans yaratın. Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde yer alan benzersiz deneyim showroomu diseňo’da yer alan Secto Design markasına ait aydınlatmalar tam zevkinize göre! Secto Design’ın klasik Octo serisi Kuzey ormanlarında yetişen huş ağacını ana malzemenin merkezine yerleştirerek, sürdürülebilir ve ekolojik tasarımın güzel bir örneğini oluşturuyor. Çok daha fazlasını diseňo’da yakından keşfetmeye davetlisiniz.

Trendleri takip etmeniz, ilham almanız için Türkiye’nin en büyük marka seçkisine sahip dekorasyon ve tasarım merkezi Skyland HOM’a bekleriz.