Trend alanları, genç tasarımcılar seçkisi, tasarım ve dekorasyon alanındaki profesyonellerin ilham veren konuşmaları ile diğer tasarım fuarlarından ayrışan Maison&Objet Fuarı ocak ayında gerçekleşti. Sizler için Maison&Objet’de ön plana çıkan tasarım markalarından bir seçki sunuyoruz. Tasarıma getirdikleri yeni soluk, artizanal üretim ve titiz tasarımcı iş birlikleri, bu seçkimizde yer alan markaların en önemli ortak özellikleri arasında.

CC-Tapis yıllardır alışmış olduğumuz halı formları, temaları ve motiflerini tamamen farklı bir açıdan ele alarak sunmuş oldukları halılarla neredeyse üç boyutlu senografiler ile ev dekorasyonunda halının yerine yeniden belirleyen bir tasarım markası. CC-Tapis Maison&Objet’de Bethan Laura Wood’un kendileri için tasarlamış olduğu Super Rock ve Super Round isimli halıların yeni renk kombinasyonlarını da sundu. Renkli kişiliği ve tasarımları ile tanınan Wood tasarladığı objelerin el üretimi ile değer kazanarak kültürün bir parçası olarak uzun süre kullanılmasını hedefliyor.

Tasarıma şiirsel bir anlatım getirme misyonuyla kurulmuş olan ENO Studio bu sene onuncu yılını kutluyor. Mekanları bir rüyadaymış gibi kurguladıklarını belirten kreatif direktör Jean-Edouard Cistacq kullanıcılara merak uyandıran ve bu kişilerin duyularını harekete geçirecek tasarımlar sunmayı hedeflediklerini belirtiyor. Brandy isimli yemek masası Numéro 111 imzası taşıyor. Mekanın ortasında teatral bir obje olarak konumlanan bu yemek masası yuvarlak hatları ile iletişime açık bir tasarım sunuyor. Yumuşaklık ve konfor ekseninde ENO Studio tarafından tasarlanan Moira kanepe hacimli ve kapsayan tasarımı ile kullanıcıyı kucaklıyor. Ondine isimli sehpa Benjamin Graindorge imzalı ve denizde yüzen bir imge izlenimi uyandırıyor. Yansıtıcı ve parlak yüzeyleri ile kullanıcıyı sakin sularda huzurlu bir geziye davet ediyor.

Reflections Copenhagen rafine renk kombinasyonları ve özgün formları ile yarattıkları estetiği aktarıyor. Kristal objeleri ile kullanıcıların hislerine dokunabilmeyi hedefliyor. CARNIVAL adını verdikleri aydınlatma koleksiyonunu Design by Us iş birliği ile oluşturan marka bu koleksiyon ile kullanıcıyı kutlamaya davet ediyor. Bu muhteşem renk ve form kombinasyonu el yapımı kristal aydınlatmalarda hayat bularak insanı enerjisi ile kutlamaya dahil ediyor.

Edition van Treeck rafine camdan yapılmış yüksek kalitede tasarım objeleri sunan bir koleksiyondur. Globalde başarılı tasarımcılarla Münih’teki tarihi Gustav van Treeck Cam Atölyesi arasındaki bu iş birlikleri koleksiyon değeri taşıyan ürünlere dönüşüyor. 1887 yılında kurulmuş olan bu atölye tasarımcılarla birlikte sanatçılar, restorasyon alanında çalışan mimarlar ve diğer ayrıcalıklı üretimler için ilham verici bir platform. Geçen sene Maison&Objet’de yılın tasarımcı seçilen Sebastian Herkner’in tasarlamış olduğu Pastille isimli sehpa ailesi dairesel kesilmiş camların birbirleriyle muhteşem bir şekilde birleştirilmesini konu edinen bir çalışma. Birbirlerinin içine eriyen farklı renklerdeki camlar daha açık ve daha koyu olan alanlar yaratıyorlar.

Noom geleneksel ve modern teknikleri sentezleyerek ağırlıklı olarak metalden objeler tasarlayan Ukraynalı bir tasarım stüdyosu. Sınırlı sayıda ürettikleri vazo serisi ilhamını Suprematizm sanat akımının öncülerinden olan Kazimir Malevich’ten alarak basit geometrik formları zarif bir anlatımla sunuyor. Gropius koltuk ise geçtiğimiz sene 100. yılını kutlayan Bauhaus akımına hitapta bulunuyor. Fonksiyonellik, zanaat ve yalınlıkla buluşarak zamansız bir objede hayat buluyor.