Mobilya Seçimi ve Düzenleme

Mobilya, yaşam alanlarının tasarımında işlevsel ve estetik açıdan kritik bir öneme sahiptir. Mobilyaların seçimi, konforlu oturma alanlarından depolama çözümlerine kadar, bireylerin zevkleri ve ihtiyaçları doğrultusunda temin edilir; bir odanın atmosferini ve kullanımını etkileyecek şekilde düzenlenir. Çok sayıda seçenek arasında doğru mobilyayı seçmek zor olabilir. İç mekanların algısını etkileyen mobilya seçimi ile şık ve işlevsel bir yaşam alanı oluşturmak için odanın amacını göz önünde bulundurmalısınız. Mobilya seçimi yaparken sadece görünüş değil, iç mekana uygunluk ve işlevsellik gibi unsurları da düşünmelisiniz. Aksesuarların kullanımından faydalanarak, dizaynda estetik unsurlara yer verebilirsiniz.

Araştırmalar estetik açıdan hoş ve konforlu iç mekanların insanların psikolojisi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle yaşam alanlarının tasarımında kullanılacak mobilya seçimi oldukça önemlidir. İyi tasarlanmış bir iç mekan, insanların günlük yaşam konforunu doğrudan artırabilir.

Ev dekorasyonunda doğru mobilyaları seçmek ve odaları düzenlemek, mekanınızın tarzını ve işlevselliğini en üst düzeye çıkarmak için önemli adımlardır. Mobilya seçiminde göz önünde bulundurulması gereken iki temel nokta vardır. İlki işlevsellik / fonksiyonellik, diğeri ise estetik bütünlüktür. Bu iki faktöre dikkat ederek insanlar günlük alışkanlıklarına en uygun seçimler yapabilir; estetik zevklerine hitap eden düzene yer verebilirler.

Yaratıcılık ve kalite değerleri üzerine kurulan Urbanoloji’de stilinize ilham veren mobilyalar tasarlıyor ve yepyeni hikayelerin yaşanacağı güzel alanlar yaratıyor. İncelikle tasarlanmış, zamansız ve çok yönlü koleksiyonları ile trendleri aşıyor; farklı tarzları ile gelişmiş zevklere hitap ediyor. 

Peki mobilya seçerken hangi parametrelere dikkat etmek gerekir?

⦁ Mekanın Amacını Belirleme: Öncelikle kullanacağınız odanın amacını ve ihtiyaçlarınızı belirlemeli; planı bu doğrultuda yapmalısınız. Her oda için gerekli olan temel mobilya eşyaları farklıdır. Bu nedenle odanın boyutunu, düzenini ve mimari özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Oturma odası mı, mutfak mı, yatak odası mı yoksa çalışma odası mı? Odanın amacını belirlemek, size o alana ait olacak en uygun mobilyaların seçiminde yol gösterecektir.

⦁ İç Mekan Boyutu: Mobilya, iç mekanlarda en çok yer kaplayan parçalardan biridir. Bu nedenle mobilya seçimi yaparken kullanılacak odanın boyutları doğru hesaplanmalı; mobilyalar odanın ölçeğiyle uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde odaların çok boş olması mobilyaları kaybedebilir yahut büyük mobilyalar küçük odaları boğabilir; hareket alanının kısıtlı olması gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

⦁ İç Tasarım: Mobilya seçiminde göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör, kullanılacağı odanın tasarımıdır. Odayı ölçmeli ve düzeni göz önünde bulundurmalısınız. Günümüzde yapılar kare, dikdörtgen, dairesel veya poligonal bir şekle sahip olabiliyor. Mobilyaların rahatça sığması ve hareket için yeterli alana sahip olabilmesi için oda şekli doğru analiz edilmeli ve en uygun yerleşim planı hazırlanmalıdır.

mobilya-secimi-ve-duzenleme

⦁ Dekorasyon Tarzı: Mimarlık alanında kullanılan birçok farklı dekorasyon tarzı bulunmaktadır. Mobilyalarınız; kişisel tarzınızı ve evinizin genel temasını yansıtmalıdır. Bu nedenle bireylerin dizayn alanında kullanmak istedikleri stili belirlemeleri gerekir. Seçtiğiniz mobilyaların mekanınızın tarzını, kişisel zevkleri ve estetiğini yansıtması önemlidir. Sadece bireyin zevki değil, odanın amacı ve özellikleri de dikkate alınmalıdır.

Modern mi, geleneksel mi, retro mu bohem mi yoksa minimal mi olmasını istiyorsunuz?

Zevkleriniz ve tercihleriniz doğrultusunda uygun mobilyalar seçmeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde birleşik bir iç tasarım oluşturmak mümkün olmayacak, ezici bir dağınık görünüm ortaya çıkacaktır.

⦁ İşlevsellik ve Konfor: Mobilya seçimi ve düzeninde işlevsellik ve fonksiyonellikte en az tasarımı kadar önemlidir. Uzun süre kullanılacak parçaların rahatlığına dikkat etmeniz gerekebilir. Oturma odasında koltuk, yatak odasında yatak gibi parçaların konforunu test etmek önemlidir. Böylece bireyler gün içinde ihtiyaç duydukları tüm eşyalara sahip olan konforlu bir yaşam alanı yaratabilirler.

⦁ Renk Tercihleri: Renkler insanların psikolojisini ve mekanın ambiyansını etkiyen ana unsurdur: yaşam alanlarında büyük bir etkiye sahiptir. Bu detaylar oda atmosferini büyük ölçüde etkilediği için mobilyaların malzeme, renk ve dokularını dikkatlice incelemenizde fayda vardır.

Odanın amacına göre renk seçmelisiniz. Aynı zamanda zevklerinizi ve oda tasarımları da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; küçük alanlarda açık renklere yer vererek daha ferah ve huzurlu bir atmosfer sağlayabilirsiniz.

⦁ Düzen ve Akış: Mobilya düzenlemesi tamamen alanınızın akışını optimize etmekle ilgilidir. Odadaki trafik düzenlerini hesap edin; odak noktalarını göz önünde bulundurun. Yaşam alanını kolay hareket edebilecek şekilde tasarlayın. 

Örneğin; bir oturma odasında, etkileşimi kolaylaştırmak için merkezi bir sehpanın etrafına oturma yerini yerleştirin. Yatak odasında, sakinleştirici, dinlendirici bir atmosfer yaratmak için yatağınızı konumlandırın.

⦁ Denge ve Simetri: Mobilya düzenlenmesinde en önemli detaylardan biri de evinizin genel estetiğini artıran denge ve simetri duygusudur. Öğeleri düzenlerken, örneğin; yatağınızın her iki tarafına iki aynı komodin yerleştirerek görsel dengeyi göz önünde bulundurmalısınız. Simetri ve denge; yaşam alanında düzen ve sakinlik hissi yaratır.

⦁ Ürün Kalitesi: Mobilya seçerken, nicelikten çok kaliteye önem verin. Mobilya seçiminde göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan biri de kaliteli malzemeler ve işçiliktir. Mobilyaların uzun süre ve sorunsuz kullanılabilmesi için dayanıklı parçalara yatırım yapmalı; ürün özellikleri araştırılmalıdır.

Mobilya ve ev aksesuarı perakendeciliği alanında faaliyet gösteren Tepe Home 50 yıllık sektör deneyimini dünya trendleriyle harmanlayan, sektörü yönlendiren ve büyüten bir sanayi ve perakende şirketi olarak öne çıkıyor; 5.000’in üzerindeki kaliteli ve özgün ürün çeşitliliğiyle hizmet veriyor.

Eviniz; kişiliğinizin ve tarzınızın bir yansımasıdır. Bu mekanlar dinlenebileceğiniz, eğlenebileceğiniz, rahatlayabileceğiniz ve kalıcı anılar biriktirebileceğiniz bir sığınaktır. İster yeni bir yere taşının isterse mevcut alanınızı yenilemek isteyin, mobilya seçimi ve düzeni, evinizi kişiselleştirmenin püf noktasıdır. Mobilyalarınızı seçme, konumlandırma ve şekillendirmeyle evinizin ambiyansını ve işlevselliğini büyük ölçüde etkileyebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı anlamalı, estetiğe yer vermeli; düzenli, dengelemeli ve uyumlu bir yaşam alanı oluşturmalısınız.

mobilya-secimi-ve-duzenleme
mobilya-secimi-ve-duzenleme

Yaşam için ilham olan Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’ne gelebilir; doğru mobilya seçimi ve düzenlemesiyle, evinizin tarzını yansıtan ürünlere tek bir merkezden ulaşabilirsiniz.