Retro Stil Nedir? Retro Stil ile Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Retro Stil Nedir? Retro Stil ile Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Retro stil geçmiş akımlarının, modanın, trendin ve tarzın an’a uyarlamak, güncelde yaşatmak olarak tanımlanabilir. Stilin retro olabilmesi için minimum 20 yıl geride olan bir tarzın kullanılması gerekir. Günümüzde tekstil, kafe, restoran ve ev dizaynlarında sıkça karşımıza çıkan retro stili insanlar tarafından çokça rağbet görmektedir. Bu rağbet retro ürünlerinin fiyatlarının artışına neden olmuş, pazar alanında kendine özel bir yer açmıştır.

Retro Stil ile Ev Dekorasyonu

Retro, geçmişte moda olan stilin yeniden gündeme gelmesi ve trend olması demektir. Geçmişte kalan bir parçanın onarılarak yeniden kullanılmasının yanı sıra o parçanın yeniden üretilerek ve yapay bir retro havası yaratılarak da kullanılabilir. Rustik, vintage ile beraber anılan Retro, giyim tarzı ile birlikte mimari alanda da kendini göstermeye başlamış, halk arasında oldukça popüler olmuştur. Bu akım; geçmişe duyulan özlemin ya da hem modern olup hem de geçmişin izlerini yaşam alanında yaşatmak isteyenlerin tercihleri arasında yer alıyor.

Retro Stili, ev dekorasyonuna nasıl uyarlanır? Bu blog yazımıza bu işin püf noktalarına basitçe değineceğiz ve retro hakkında sizi bilgilendireceğiz. 

Retro Stil Nedir?
Retro Ev Stili Nedir?

Retro Stil Nedir?

Bilinçli olarak yakın geçmişin akımlarını, modalarını türeten ve taklit eden tarz olarak anılan retro stili, günceli takip eden ve geleceğe odaklanan moda akımlarından farklıdır. Retro stili geçmişe doğru hareket eder ve geçmişi güncele yansıtarak farklı bir kombin yaratır. İlk olarak İskandinav ülkelerinde kullanılmaya başlanan retro stili, nostaljik bir özelliğe sahip olmakla beraber güncele uyarlanabilir esnekliğine de sahiptir. Geçmiş ile bağını kesmeyen kişi, yaşam alanına bunu yansıtır ve eskinin modasını sürdürmeye devam eder. Örneğin; 80’lerin modasını hayat tarzına yansıtabilir, 90’lardan kalma bir ürünü restore ederek yeniden kullanabilir. Bir parçanın gerçekten eski olması gerekmez, o formatlarda ve tasarımlarda ürün nostaljik olarak yeniden üretilebilir.

Nostaljik Ev Tasarımı

Retro Stilin Kullanım Alanları Nelerdir?

Retro kelimesi Latince’de “geriye dönük, geçmişe ait, geçmişi kapsayan” anlamına gelmektedir. Klasik ve modernin birleşiminden doğan ve kişisel zevklere göre şekillenen retro sitilinin kullanım alanları tekstil, aksesuar, saç, makyaj, mimari alanlar, cafe ve ev dekorasyonu olarak karşımıza çıkar. Retro tarzını kimliğine yansıtan insanların, eski ile yeniyi harmanlayarak enerjik bir stili yansıttıkları görülebilir. Özgün tarzıyla dikkatleri üzerine çeken retro stili, uzun yıllardır popülerliğini koruyor ve kullanım alanlarını artırıyor. Üreticiler, pazar alanında retro havasının popülerliğini göz önüne alarak, tasarımlarına bu doğrultuda yön veriyor. 

Vintage Ev Dizaynı

Sıradan olan her şeye bir başkaldırıdır Retro. Geçmişe vurgu yapar, geleneklere sahip çıkar. Nostaljinin trendlerini ruhlarına yansıtır, an’da geçmişin izlerini taşır. Güncel olanı eskiye sıkıştırmadan duramaz. Zıt renklerle uyumun peşinden koşar. Biraz geçmiş, biraz gelecektir. Nostaljik bir bakış açısıdır retro, özgün bir tarzdır.

Retro Stili Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Retro stili ev dekorasyonu yapmanın birkaç yolu vardır. Sizi yormayacak püf noktalarıyla, nostaljiye geçmenin adımlarını paylaşacağız sizlerle. Çok eskilere giderek biraz 50’lerden biraz 60’lardan pastel, nötr renklerden, yakın geçmişe giderek biraz 80’lerden biraz 90’lardan canlı parlak renklerden, işlemeli ve her biri sanat eserini andıran mobilyalardan bahsedeceğiz.

Sıcak, samimi, dostça anlamlar yaratır Retro modası. Kişiyi yaşam alanında rahatlatır, özgün tarzıyla eşsiz hissettirir, güven ve huzur dolu bir ambiyans yaratır. Kalıpların dışında olan bir stildir Retro dekorasyonu. Sürprizlere açıktır, şaşırtır. 

Vintage Ev Dizaynı

Retro stili ev dekorasyonu; 50’lerin ikonik mobilyaları, 70’lerin görkemli aydınlatmaları, 80’lerin orijinal desenleri, 90’ların canlı renklerini konu alır. Bu noktada önemli olan, bu dönem parçalarını uyumlu bir şekilde kombin etmek ve kişinin kendi özgün tarzını yansıtabilmesidir. Tüm alanı komple yenilemek yerine, modern yaşam alanınızda birkaç dokunuşla nostaljik parçaları serpiştirerek retro bir hava yaratabilirsiniz. 

Retro Koltuk ve Kilim

Retro koltuk ve kilimle çağdaş aksesuarlarınızı kullanabilirsiniz. Nostaljik, işleme detaylı bulunan bir mobilya ile modern tabloları kombin edebilirsiniz. Dönemi yansıtan geometrik desenleri yastıklarınızda kullanabilir, sofra grubunda çiçek ve kuş desenlerine yer verebilir, göze çarpan ikonik parçaları eşyalarınızın arasında bulundurabilirsiniz. Deri ve canlı renklere bir arada yer verebilir, çiçek desenli duvar kağıdını salonunuzun bir duvarında kullanabilirsiniz . Eskiciden aldığınız ya da büyük ebeveynlerinden kalan ufak tefek eşyalarınızı evinizin bir köşesine konumlandırın. Kuralları yıkın, farklı temaları karıştırın, retro efekti yaratın.   

Trendleri takip etmeniz, ilham almanız için Türkiye’nin en büyük marka seçkisine sahip dekorasyon ve tasarım merkezi Skyland HOM’a bekleriz! Tasarımı sanatla buluşturan 40 bin m2’lik alanımızda; ev ve ofis mobilyasından tekstil, beyaz eşya, aksesuara; zamansız klasiklerden moderne dekorasyon alanında zengin bir dünya sunuyor. Sadece mobilyaya değil, ev ve ofis dekorasyonu için gerekli pek çok şeye tek çatı altında ulaşmak mümkün. Ürün ebatı vb. açısından tekstile göre çok daha zahmetli olan bir alışverişi çok kolaylaştırıyor. Vale, otopark hizmeti mevcut.

2023 yılında da ‘’Yaşam için ilham!’’