Yaşam Alanınızda Sürdürülebilir Eşyalara Yer Açın

Yaşam Alanınızda Sürdürülebilir Eşyalara Yer Açın

Sürdürülebilirlik kelimesi ile hayatın her alanında karşılaşmış olabilirsiniz. Genel olarak tanımlamak gerekirse Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu sürdürülebilirlik kelimesini “gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılama imkanlarını tehlikeye atmadan, şimdiki neslin kendi ihtiyaçlarını karşılaması” olarak açıkladı. Tabii bunu birçok alanda bireysel ve kamusal olarak gerçekleştirmek mümkün.

Günümüz çağında her birey küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin etkilerinin farkında. Bu durumun önüne geçebilmek ve çevreyi korumak için üstümüze düşen görevleri yapmaya hazırız. Sürdürülebilir yaşam alanları ve çevreyi korumanın birçok yolu var. Naylon poşet kullanımının azaltılması, çabuk tüketilen ürünlerde cam ürünlerin tercih edilmesi, metal pipetlerin kullanılması ve çöpleri gruplarına göre ayrıştırılması…  Ufak tefek demeden atılması gereken her adımı önemsiyor ve büyük bir titizlikle yerine getiriyoruz.

Skyland HOM olarak sürdürülebilir ev dekorasyonu fikirleri ile ev dekorasyonunda daha ekolojik bir çevre oluşturmanın yollarını sunuyoruz. Sürdürülebilir bir dekorasyon modeli ile doğaya dönüşün yollarını birlikte gerçekleştirelim. Yaşam alanlarınızda doğa ile uyumlu sürdürülebilir eşyalara yer açmaya ne dersiniz? Çevre dostu ürünler ile daha sağlıklı bir yaşam alanı dekore edebilirsiniz. Tarzınıza uygun, ev dekorasyon stilinizi bozmadan çevre dostu ürünler ile evinizi dizayn edebilirsiniz.

Peki, Daha Sürdürülebilir Yaşam Alanları İçin Dekorasyon Önerilerimiz Nelerdir?

İlk olarak Rustik dekorasyon tarzını benimseyebilirsiniz. Rustik doğal malzemelerden ve taşlardan oluşan bir dekorasyon tarzıdır. Bu dekorasyon türünde  seramikler ağırlıklı olarak kullanılır ve işlenmemiş ahşaplar, vernikli mobilyalar tercih edilir. Eşyalar ve objeler olabildiğinde doğal halleriyle bulunur ve dizayn edilir.

Minimalist ve İskandinav tasarımın vazgeçilmez eşya malzemeleri: Hasır, Bambu, Ratan. Bu malzemelerle üretilen ürünler ile yaşam alanınızda sürdürülebilir eşyalara yer açabilirsiniz. Aynı zamanda evinize, çevre dostu ürünler ve canlı bitkiler ile dekore ederek doğal yansımaları verebilir, ortama sıcak bir hava katabilirsiniz.

sürdürülebilir-dekorasyon-önerileri-pamuklu-ve-keten-ürünler

Sürdürülebilirliği destekleyen eşyalar arasında en büyük katkılardan biri de doğru seçim ile halılar sağlayabilir. Bu nokta da halıların nasıl bir katkı sağlayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Halıların üretim aşamasında birçok kimyasallar kullanılır. Halıları dokuma türüne ve üretim malzemelerine dikkat ederek satın almalısınız. Bu arada halılar, evin ısınmasını sağladığı için enerji tasarrufuna da yardımcı olur.

Masa örtüsü, nevresim takımı, havlu, peçete, kırlent gibi tekstil ürünlerinde sık değiştirilen eşyalar arasında yerini almaktadır. Bu noktada tekstil grubu ürünlerinde zamansız tasarımları tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Çevre dostu olan keten ve pamuk üretimli eşyaları satın alabilirsiniz. Üstelik bu ürünler sağlık açısından da tercih edilenler arasında yer aldığını hatırlatmakta fayda var..

Eski, yıpranmış ya da demode bulduğunuz eşyalarınızı yeniden değerlendirin. Zımparalayın, boyayın, dönüştürün ve yeni bir amaç için kullanmaya gayret gösterin. Kullanmayı tercih etmediğiniz takdirde ihtiyaç sahipleriyle paylaşarak çöpe gitmesini engelleyebilirsiniz. Başka bir mekanda kullanıldığında da sürdürülebilirliğe katkı sağladığınızı unutmayın. Geri dönüşüm, ürünün birkaç işlem sonucu dönüşümü ifade eder; ileri dönüşüm ise ürünün revize edilerek tekrar kullanımını sağlar. Yeni bir eşya alırken, malzeme içerisinde plastik bulunan ürünleri almamaya özen gösterin.
 
Sürdürülebilir eşya almaya özen gösterin. 

Işık kullanımında çevre dostu LED aydınlatmalara da yer açın. Ayrıca LED ışıklar, yaşam alanınıza  daha soft daha yumuşak hava katar. Hol, Kiler, Wc gibi az kullanılan alanlarda sensörlü lamba kullanarak hem enerji tasarrufu sağlayabilir hem de sürdürülebilirlik konusunda bir adım daha atabilirsiniz.

Karbon Ayak İzini Dengeleyin

Yaşam alanınızı zenginleştirin canlı çiçek ve bitkiler aynı zamanda karbon ayak izini dengelemeye yardımcı olur. Doğa esintisini vermesinin yanı sıra şık ve romantik bir ortam oluşturur.  Kimyasal içerikli temizlik ürünlerini tercih etmeyin, kullanmadığınız elektronik aletlerin fişini çekmeyi unutmayın, daha az su kullanımına özen gösterin.

Dekorasyon parçalarında yerel ve el yapımı ürünleri satın almaya yönelin. Doğal malzemelerden üretilen parçaları almayı tercih edin.

Tüketiciler sürdürülebilirlik konusunda bilgi edindiğinde tüketim konusunda daha bilinçli hareket ettiği söyleniyor. Bu bağlamda biz de Skyland HOM olarak bu blog yazımızda daha sağlıklı bir gelecek ve daha yeşil bir dünya için sürdürülebilir dekorasyon konusunda bilgi verdik. Skyland HOM alışveriş merkezde daha sağlıklı, organik ve çevre dostu olarak üretilen ürünlere sahip olabilirsiniz. Sizde büyük-küçük demeden çevre dostu ürünler ile yaşam alanınızı dekore ederek adım atabilirsiniz. Unutmayın, gerçekleştirdiğiniz küçücük bir hareket, attığınız ufak bir adım gelecek için büyük bir umut olabilir.

Yaşam için ilham, yaşam için umut ol!