Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk odası dekorasyonu yapmak zannedildiği kadar kolay değildir. Renk seçimi yapmak dahi konforlu bir uyku alanı için büyük önem taşır. Mobilya tonu, malzeme kalitesi, duvar rengi, tasarım aşaması… Oda dizaynında tüm bu kriterler güvenli ve işlevsel çocuk odası tasarımı için elzemdir.

Çocuk odası tasarlarken birçok fikri aynı anda düşünüp karmaşık bir görüntü elde edebilirsiniz. Her açıdan ihtiyacınızı karşılamak, yaratıcılığınıza ket vurmadan sadece onları daha minimal, konforlu ve işlevsel bir fikre dönüştürmek için buradayız. Aydınlatmadan badana rengine, küçük aksesuardan oda dizaynına kadar çocuk odasına dair her alanda size yardımcı olacak bir blog yazısı derledik. 

Çocuk odasının kapıları renkli dünyalara açılmalıdır. Minik bireylerin odalarını sevmesi, orada keyifli vakit geçirmeleri çok önemlidir. Onlara masallarla dolu, birçok hikayeleri andıracak, onların hayal güçlerinin gelişmesine destek olacak, aynı zamanda onları çalışmaya yönlendirerek verimli ve etkili alanlar yaratmak çocukların gelişmelerinde önemli rol oynamaktadır. Kendi odalarına sahip olan çocukların daha özgüvenli oldukları ve ilerleyen yaşlarda sorumluluk bilincine sahip oldukları bilinmektedir.

Hadi bu aşamaların adımlarını birlikte takip edelim. 

Basit ama Etkili Alanlar Tasarlayın

caploonba-cocuk-odasi

Çocuk odası dekorasyonu yaparken birçok noktaya dikkat edilmeli. Her ebeveyn için onların güvenliğini sağlamak kriterlerin en başında gelir. Oyun anında mobilyaların devrilme riskine karşı güvenlik aparatı ile mobilyaları sabitlemeyi unutmayın. Oda dekorasyonunda nasıl bir tema belirleyeceğinize onların en çok sevdiği çizgi film kahramanından ve en çok tercih ettiği renk üzerinden ilham alarak karar verebilirsiniz. 

Basit düşünün minimal bir tasarım elde edin. 

Oyun avcıları gün içinde kendi alanlarında istedikleri gibi rahatça hareket etmek ve koşturmak ister. Çocuk odası dekorasyonu yaparken onlara kendi oyun alanlarını kurabilecekleri boş bir alan bırakmayı unutmayın. 

Mobilyalarda açık rafları tercih edin, oyuncakları ile kendi hayal güçlerini kullanarak dizayn etmelerini sağlayın. Mobilyaları özgürce oynayabilecekleri bir alan oluşturarak yerleştirdikten sonra dizaynı çocuklarınız ile yapın. Onların zevklerine öncelik verin, aksesuar ve dekor alanında onlardan ilham alın. Burada önemli olan püf nokta çocukların hareket kabiliyetlerini kısıtlamamaktır. 

Bebek ve çocuk odasına dair özel tasarımlar üreten  Caploonba mobilyaları yüksek güvenlik standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Caploonba mobilyaları yumuşak açılımı ve kapanımı ile çocukların uyku anında korkmasını önlemektedir. Skyland HOM’da yer alan Capbloonba mağazalarını ziyaret edebilir, çocukların her zevkine hitap eden mobilyaları bulabilirsiniz.

caploonba-cocuk-odasi-dekorasyonu

Duvar Boyalarının Rengine Önem Verin, Özelliğine Dikkat Edin

Boya ya da duvar kağıdı seçimleri çocukların duvarları çizeceği göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir. Leke tutmayan özel teknolojik boyalar, ısı yalıtımı sağlayan mikro cam küreler içeren boyalar, kolay temizlenen comfort boyalar… Çocukların eğlenceli aktivitelerine karşı uyum sağlar, kolay temizlenebilme özelliği ile duvarların çizilmesi sorun olmaktan çıkar. Böylelikle çocukların hayal dünyalarını engellememiş, onlara özgürce oynayabilecekleri ve eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir yaşam alanı yaratmış olursunuz. 

Tabii bu özelliklerin yanı sıra renk seçimi de oldukça önemlidir. Renk seçimi başarının, gelişimin ve konforlu bir uykunun önemli bir parçasını oluşturur. Duvar boyalarında tatlı sarı tonunu tercih ederek çocuğun dikkatinin artmasını sağlayabilirsiniz. İçe kapanık minik bireylerin sosyal ve dışa dönük olabilmeleri ve kendilerini güvende hissedebilmeleri için turuncu rengi tercihlerinizin arasına alabilirsiniz.

Odaklanma ve çabuk sıkılma problemi yaşayan çocukların odasında doğayı ve yaşamı simgeleyen yeşil tonlarına ağırlık verebilirsiniz. Aydınlatmalar ile huzurlu bir ortam yaratmak için mavi renk tonlarını kullanabilirsiniz. Bilhassa turkuaz tonları gökyüzünü ve denizi çağrıştırdığı için çocukların zihinlerini toplamalarına yardımcı olacaktır. Bu renklerin yanı sıra, açık kırmızı tonlarının iştah açıcı özelliği olduğu söylenmektedir. Kahve tonlarının ise çocuklarda otoriterliği arttırdığı ve baskınlık özelliğine sahip olmalarına yardımcı olduğu belirtilmektedir. Toprak tonlarının çocukların sıcakkanlı olmalarını sağladıkları bilinmektedir.

Duvar rengi seçimlerinde tek bir renge odaklanmak yerine 2 rengi kombine edebilir, daha ferah ve iç açıcı bir çocuk odası elde edebilirsiniz. Oyun alanının bulunduğu duvarda çocuğunuzun ilgisini çeken, beğendikleri karakteri içeren duvar kağıtlarını kullanabilirsiniz. 

Aydınlatmalar Kullanın, Daha Sağlıklı Bir Uyku İçin Yatak Seçimine Özen Gösterin

Çocuklar karanlıktan hoşlanmazlar. Çocuk odalarında daha pozitif enerjiyi yakalamak için sarı ve loş ışıklandırmaları kullanın. Sensörlü aplikler kullanarak hem enerjiden tasarruf edebilir hem de ışığın hareket anında yanması ile çocukların korkularının önüne geçmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuklar farklılıkları sever. İlginç eşyalar onların dikkatini çeker. Tavana yapıştırılan ve gece parlayan ay-yıldız şeklindeki çıkartmalar, bulut-şimşek şeklindeki duvar aydınlatmaları, dünya figürünü andıran lambaderler, sevdiği kahramanların-karakterlerin olduğu led ışıklandırmalar… Bu tarz aydınlatmalar korkularının önüne geçmesinin yanı sıra hayal dünyalarının gelişmesine de katkı sağlar ve kendilerini masal dünyasının bir karakteri gibi hissedebilirler. Skyland HOM’da bulunan Çilek mağazasında birbirinden şık, özgün ve kaliteli aydınlatmalara sahip olabilirsiniz.

Çocukların omurga gelişimi için yatak seçimi büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bir uyku ise gelişimi için oldukça önemlidir. Skyland HOM alışveriş merkezinde bulunan yatak uzmanı İşbir Yatak ile doğal pamuk dolgusuyla çocuğunuzun uykularına tabiatın güzelliğini getirin. Pamuk katmanlar çocukların cildine hassas bir dokunuş sağlar, uyku anında vücuttaki basıncı minimum seviyeye indirir. Uyku zamanında onlara arkadaşlık edecek peluş oyunları ihmal etmeyin. Kendileriyle bağdaştırdıkları kahramanlara ve figürlere yer verin. Onlara bir uyku arkadaşı hediye edin.

Çocukların güvenliği esas alınarak üretilen mobilyaları görmek ve incelemek için sizleri Skyland HOM mağazalarına bekliyoruz.

Yaşam için ilham olan Skyland HOM, çocuk odası dekorasyonunda da ilham kaynağı oluyor.