Dünyaca Ünlü Aydınlatma Tasarımcısı 'Tom Dixon' Skyland HOM Dekorasyon Merkezinde!

Kariyerine bulduğu metal hurdaları atölyesinde birleştirerek başlayan ve önce bir zanaatkar ardından ise bir sanatkâr olarak kendini küllerinden yeniden doğuran; aydınlatma tasarımlarına hayat veren usta isim Tom Dixon, 9 Kasım’da Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’ne geliyor! Diseño Tom Dixon’ın 20. yılını kutlamak için Diseño Showroom’a davet ediyor.

Yerli ve yabancı iş birlikleri ile sık sık dikkatleri üzerine çeken Tom Dixon; kısa bir süre önce İstanbul’da, Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde Interia Design Store mağazası içinde yer alan VitrA markası ile gerçekleştirdiği çağın ötesinde tasarım çizgilerine sahip “Liquid” koleksiyonunun lansmanını gerçekleştirmişti.

İngiliz asıllı tasarım dehası Tom Dixon ve VitrA iş birliği ile gerçekleştirilen, “dışavurumcu minimalizm” felsefesi ile yaratılan ve zamanının ötesinde izler taşıyan Liquid koleksiyonu, Esma Sultan Yalısı’nda özel bir davet ile tanıtıldı. Avrupa’da ilk olarak Londra’da ve ardından Paris’te koleksiyonunun lansmanını gerçekleştiren Dixon, İstanbul’da düzenlediği özel davetin ardından yeniden bir İstanbul ziyareti gerçekleştirerek 9 Kasım’da Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’ne geliyor!

Tom Dixon Kimdir?

1959 yılında Tunus’ta dünyaya gelen, “kendi kendini yetiştirmiş” ünlü tasarım, aydınlatma ve mobilya dehası Dixon, kendi ismini taşıyan Tom Dixon aydınlatma markasının “Yaratıcı Direktörü” olarak tanınmaktadır. 1963 yılında İngiltere’ye yerleşen İngiliz asıllı aydınlatma dehası, bu tutkuyu bulana kadar birçok yol denemiş.

Parlak bakır yüzeylere olan ilgisi ile global çapta üne sahip saf yetenek, tutkularından ve bu tutkuların başına açtığı kazalardan birçok şey öğrenmiş. Motosiklet tutkusu sebebi ile bir kaza geçiren ve ardından Chelsea School of Art’taki sanat eğitimini yarım bırakmak zorunda kalan Dixon; kariyer hayatında bir değişikliğe gitmek zorunda kalmıştır.

Motosiklet kazasının ardından sanat okulunu yarıda bırakan ünlü tasarım dehası daha sonra müzisyen kariyerine başlamış, 1980 yılında “Funkapolitan” adlı bir müzik grubu kurmuş ve basçı olarak kariyer hayatına devam etmiştir. Ancak Dixon, bu kariyer tercihini de bir kaza sebebi ile terk etmek zorunda kalmıştır.

Tasarıma olan yeteneğini ve ilgisini ise yine motosiklet tutkusuna borçlu olan Dixon, “alaylı” bir tasarımcı olarak bu tutkusunu bir kaza sonucu motosikletini tamir etmeye çalışırken kaynak yapması ile keşfetmiş.

Londra’ya taşınmasının ardından 80’lerin İngiltere’sinde, neredeyse her sokak arasında bulunan metal hurdaları ve inşaat atıklarını toplayarak atölyesinde ürettiği nahif zihninin ürünleri, Dixon’ı bugünkü benzersiz tasarımcı yapan dönüm noktalarından biri olmuştur.

Aykırı kişiliğinin yaratıcı bir uzantısı olan endüstriyel atıklar, Dixon’ın sanat algısının gelişiminde büyük yer etmiş ve onu günümüzün diğer tasarımcılarından apayrı bir konuma yerleştirmiştir. Özgünlükten yana kaygısı olmayan, yeni şeyler denemek bir yana geleneksel olana keskin bir set çekerek aykırı zihninin ürettiği tahripkâr fikirleri eşsiz bir forma akıl almaz güzelliklerle sokan Tom Dixon aydınlatma tasarımları, günümüz aydınlatma dünyasının sarsılmaz başyapıtlarından biridir.

Ünlü tasarım dehasının VitrA iş birliği ile ortaya çıkardığı minimalist, vurucu ve asaletini hissi olarak kendinden emin tek renk paletinden fakat görsel olarak bakana dinginlik veren yumuşak köşelerinden alan Liquid koleksiyonunu; Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde 3. katta bulunan Diseno mağazasında bulabilirsiniz.

Tom Dixon ve Ününü Kendisine Kazandıran Aydınlatma Ürünleri

Londra’nın yağmurlu ve buruk sokaklarından topladığı metal hurdaları ve inşaat atıklarını kendine özel tasarımlara dönüştürerek kariyer hayatına başlayan Dixon, 80’li yıllarda çalıştığı İtalyan mobilya devi Cappellini’ye tasarladığı ikonik “S Chair” ile büyük beğeni toplamış; bu ikonik sandalye kariyerinin önemli dönüm noktalarından biri olmuştur.

90’lı yılların sonunda Habitat’ta Kreatif Direktör olarak görev alan Dixon, daha sonra kendisi ile aynı adı taşıyan markasını kurarak bugün 90 ülkede temsil edilen bir aydınlatma tasarım devine dönüşmüştür.

“İngiliz tasarımına yaptığı hizmetler” dolayısı ile 2001 senesinde İngiltere Kraliçesi tarafından OBE’ye, yani Britanya İmparatorluk Nişanı’na layık görülen Dixon, 2014 yılında Paris’te “Yılın Tasarımcısı” ödülüne layık görülmüştür. İngiliz asıllı aydınlatma, mobilya ve tasarım dehası Tom Dixon, 9 Kasım’da Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde!

Ünlü tasarımcı Tom Dixon’ın birçok tasarımını Diseno mağazasında bulabilirsiniz.