2023’ün Dekorasyon Trendleri

Stil, moda, trendler, ilham… Yıllık değişim gösteren bu etkiler görsel zevkimize hitap etmenin yanı sıra tarzımıza yönelik arzularımızı şekillendirmemize de yol açar. Değişim ruhumuza iyi gelecek! Sonbaharın o güzel serin günlerinden kışa adım attığımız bu günlerde 2023’ün dekorasyon trendlerine göz atalım ve biraz canlanalım.

Bütün dünya tarafından heyecanla beklenen Pantone, 2023’ün rengini belirledi. Bu senenin rengini Viva Magenta olarak atfeden Pantone Renk Enstitüsü‘nün 2023 rengi, sosyal medyada binlerce yorum ile herkes tarafından çok beğenildi.

2023’ün rengini, saf mutluluktan zevk alan, denemekten korkmayan ve kısıtlama olmadan kendini ifade eden cesur, espri dolu ve her şeyi kapsayan bir renk olarak nitelendirdi. Zorlu geçen 2022’nin ardından 2023 yılı için güç ve canlılığı ifade eden cesur bir kırmızı ton seçildiği belirtildi.

Sıcak ve soğuğu dengeleyen ‘incelikli bir kızıl ton’ olarak tanımlanan Viva Magenta için “Alışılmadık bir zaman için alışılmadık bir renk” yorumu yapıldı.

Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman, Viva Magenta’nın devam eden salgının ortasında, yeniden ayağa kalkmaya çalışan bir dünyada güveni temsil ettiğini söyledi.

2023 senesinde pandeminin yaratmış olduğu kasvetli havadan çıkıyoruz, taze, yenilenmiş, kıpır kıpır canlı bir döneme merhaba diyoruz.

Küreselleşen ve gelişen yoğun bir sosyal yaşamla birlikte, tasarımın ve modanın her alanında farklı kültür ve kimlikleri örnek alıyor, beğeniyor ve kendi yaşam alanlarımıza uygulamayı tercih ediyoruz.  Motivasyonumuzu artıracak, uyumlu ve çağdaş bir yaşam alanı için ideal bir tasarım anlayışıyla karşınıza çıkıyoruz. 

Yeni yıl, yeni umutlar, yeni heyecanlar… Yeni yılın, 2023’ün dekorasyon trendleri hakkında keşife hazır olalım. Başlıyoruz! 

Enne Kimono Bed Soul Chair Skyland HOM

Kendimizi İyi Hissettiğimiz Mekanlar

Tüm dünyada süregelen önemli toplumsal değişimler ve belirsizlik nedeniyle insanlar evlerinde daha çok vakit geçirmeye başladılar. Bu yüzden rahatlık, şıklık, lüks materyaller kısaca kendilerini iyi hissedecekleri mekânlar ve kişisel lüksler ön plana çıktı ve bu eğilim yakın gelecekte de devam edecek. Egzotik malzemeler, ahşap ve toprak renkleri, griye kaçan kahve tonlarının hakimiyeti ön plana çıkacak. Kullanılan kumaşların kalite ve materyalleri de önem kazanmaya başlayacak. Bunun yanında mekânlar limited edition aksesuarlar ve  sanat eserleri, heykellerle tamamlanacak. 2023’ün dekorasyon trendleri arasında, estetikle yansıyan ışığın etkilerini mükemmel birleştiren ve tek başına bile mekânlara ayrı bir hava veren aydınlatmalar da ön planda olacak. Bunun yanında el işçiliğinin öne çıktığı ahşap, zamansız diyebileceğimiz klasik sanat eseri gibi mobilya ve aksesuarlar da gözde olacak diyebiliriz.

SKYLAND HOM DECORATION CENTER

Yaşam Alanları ve Mikro Lüks

Sadeliğe gidin ve evinizi mikro lükse yakınlaştırın. Minimalist ev dizaynı, huzurlu ve sakin yaşam alanları arayanlar için ön plana çıkıyor. Uzak doğu ev kültüründe de dingin bir hayatın temelinde yer alan mikro  lüks düzeyinde ev dekorasyonları tercih ediliyor.

Wabi Sabi Minimalist Interior Desing Alena Valyayko

Bu yaşam tarzın bir benzeri de Zen Budizm’e dayanan Japonya’daki Wabi Sabi yaşam stilinde görülüyor. Dekorasyonu minimum düzeyde tutmayı amaçlayan Wabi Sabi stilinde temiz çizgiler, ince kumaşlar ve daha azın daha zengin olduğu felsefesi yer alıyor.

Kusurları Daha Çok Seviyoruz

Yaşam alanlarında üzerine boya sürülmesi gereken bir malzeme olarak görülen beton, endüstriyel loft stilinin doğuşuyla ham haliyle açıkta bırakılarak özgürlüğünü ilan etti. Beton hem görünümüyle hem de dokulu yapısıyla zemin ve duvarlar kadar aksesuarlara da ilham kaynağı. Şüphesiz ki önceleri tavandan sarkan beton bir aydınlatmaya evlerimizde yer vereceğimizi düşünemezdik. Şimdi ise hangisini seçmeliyiz sorularıyla karşı karşıyayız. 2023’ün dekorasyon trendlerinde beton; aydınlatmadan mumluğa, kahvaltılıktan servis tabaklarına ve hatta kanepe, koltuk gibi oturma birimlerine bile ilham veriyor. Hem de en dokulu, en ham haliyle!

Concrete, Industrial Loft

Eskidikçe daha dokulu ve karakteristik bir görünüm kazanan ahşap, uzun süreli kullanım avantajı, sıcak bir görünüm yaratması ve en önemlisi doğal bir malzeme olması nedeniyle çağdaş ve ekolojik evlerin vazgeçilmezleri arasında. Tasarımcılar artık ahşabın doğallığını daha vurgulu yansıtmak adına minimum işlemle ürünleri şekillendiriyor. Masa ortasından geçen bir çatlak ya da dolap kapağında yer alan bir yarık, kusur değil doğallık olarak tanımlanıyor.

Sculpture By Kaws

Mimari Motiflere Kucak Açmak

Alçak kanepeler, mikro lüks eşyalar ile dekore ettiğiniz yaşam alanınıza mimari motifler ekleyerek hareketlilik katabilirsiniz. Bir ressamın orijinal resmini andıran bir sanat eserini tablolaştırarak, yemek masasının bulunduğu duvar da kullanmak mekanın ambiyansını değiştirecektir. Odanızın bir köşesinde mini heykellere yer verebilir ya da onları raf ve sehpa üzerinde konumlandırabilirsiniz.

Alçak kanepeler

Seramik Zeminlere Dönüş

Günümüz seramik sanatçıları geleneksel tekniklerle yoğurdukları killeri modern formlara sokarak günlük hayatımıza dahil ederken, seramiğin kullanıldığı alan gittikçe artıyor. Ana malzemesi kil olan seramik, en basit haliyle pişmiş toprak olarak ifade edilir. Seramik; uygarlığın erken dönemlerinde günlük hayata girmiş ve günümüze kadar varlığını sürdürmüş.

Konut için ıslak hacimlerde seramik kullanımı, uzun yıllardır en çok tercih edilen ve yaygın olan alternatiflerin başında geliyor. Bunun nedeni elbette sadece estetik olarak seramik karoların son yıllardaki gelişimi ve cazibesi değil, aynı zamanda su emme dayanımı, uzun kullanım ömrü, bakım kolaylığı ve dayanıklılığı. Doğal rustik veya modern dingin bir tarz yaratmak isteyenlerin tercihi ahşap görünüm, iç mekânlarda seramik karoların sağlamlığıyla buluşuyor. 2023’ün dekorasyon trendlerinde taş ve beton görünümlü ürünler de ahşap kadar popüler. Seramik üretim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişimler, doğalı ile neredeyse aynı görüntüyü yüzeye aktarıyor. Birbiriyle uyumlu, farklı renk ve desenden oluşan, dokunulduğunda açıkça hissedilen doğal taş dokusu sayesinde seramik karoları doğal taş ve betondan ayırt etmek neredeyse imkânsız.

Karizmatik Siyah

Mutfak ve banyolardaki klasikleşmiş gelenekler, bu alanların duvarlarını yıkmamızla birlikte değişti. Kapıları kapatılarak kullanım harici göz önünde bulunmayan bu iki mekan; mutfağın salona, banyoların da yatak odalarına dahil edilmesiyle özgür yaşam alanları arasında liste başı oldu. Küçük mekânlarda koyu renk kullanım kavramını yıkan tasarımcılar, banyo ve mutfak duvarlarına siyah seramikler uygularken, tezgâhlarında koyu renk mermere yer veriyor. Beyaz eşya kavramı ise artık sadece bir tanımdan ibaret. Fırından çamaşır makinesine, kahve makinesinden buzdolabına kadar tüm elektronikler siyah kostümlerini giydi.

Luxury Villa Minimalist Black Bathroom

Trendleri takip etmeniz, ilham almanız için Türkiye’nin en büyük marka seçkisine sahip dekorasyon ve tasarım merkezi Skyland HOM’a bekleriz! Tasarımı sanatla buluşturan 40 bin m2 lik alanımızda; ev ve ofis mobilyasından tekstil, beyaz eşya, aksesuara; zamansız klasiklerden moderne dekorasyon alanında zengin bir dünya sunuyor. Sadece mobilyaya değil, ev ve ofis dekorasyonu için gerekli pek çok şeye tek çatı altında ulaşmak mümkün. Ürün ebatı vb. açısından tekstile göre çok daha zahmetli olan bir alışverişi çok kolaylaştırıyor. Vale, otopark hizmeti mevcut.

2023 yılında da ‘’Yaşam için ilham!’’