Kentli Evlerin Yeni Mottosu: Alandan Kazanma

Yoğun tüketimin yaşandığı bu dönemde bireyler, yaşam alanlarını daha işlevsel, estetik ve minimalist bir şekilde düzenlemek için arayış içerisindeler. Kentli evlerde, sınırlı alanları en verimli şekilde kullanarak, “alandan kazanma” felsefesi ile minimalist bir düzen yakalamak amaçlanıyor. Böylelikle alandan kazanma ile boş alanlar doğru değerlendiriliyor; yaşam alanları daha ferah ve huzurlu hale geliyor. Aynı zamanda mobilyaların çok fonksiyonlu olması da bu anlayışın bir parçasını oluşturuyor. Bu konsept, hem Stoacılık felsefesine hem de Japon akımı ‘Wabi-Sabi’ye dayanarak, iç mekanları anlamlı ve dengeli bir şekilde düzenlemenin yollarını sunuyor.

Basitliği ve doğa ile uyumluluğu önemseyen Stoacılık felsefesine göre; eşyaların fonksiyonel ve işlevsel olmalarının yanı sıra bizi mutlu ediyor olmaları da önemli. Doğallığın, sadeliğin ve yaşanmışlığın güzelliğini vurgulayan Wabi-Sabi akımı ise az ama öz seçimlerle yaşam alanlarını basitleştirmeyi ve dingin bir atmosfer oluşturmayı destekler. Japon kültüründe yer alan Wabi-Sabi akımı İsveç tarzı dekorasyonuyla da uyum içerisindedir. Evdeki eşyaların seçimi fonksiyonelliği ile öne çıkmalı; düzenlenmesi ise dengeli olmalıdır. Bu sayede yoğun ve karmaşık bir tüketim çağında bireyler alandan kazanma ile hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha rahat bir ortama sahip olurlar. Yaşam alanlarını gereksiz kalabalıktan arındırarak daha ferah ve açık hale getirirler. Ev dekorasyonuna derinlik katan Stoacılık ve Wabi-Sabi akımları; yalnızca fiziksel alanı değil zihinsel alanı da temizlemeyi hedefler. 

Mobilya Seçiminde İşlevselliği Ön Plana Alma

Her odanın amacına yönelik doğru mobilyaların seçimi; yaşam alanlarımızın işlevselliğini ve konforunu belirlemede kritik bir rol oynar, evimizin pratik ve rahat olmasını sağlar.

Mobilya seçimine başlamadan önce, odanın boyutlarını ve düzenini dikkatlice analiz etmeli, mobilya yerleşimi önceden planlanmalıdır. Ev dekorasyonunda alandan kazanmak için çok fonksiyonlu mobilyalara yer vermeli, depolama alanları etkili bir şekilde dizayn edilmelidir. Modüler mobilyalar, ihtiyaca göre şekillendirilebilen ve değiştirilebilen mobilyalar olarak işlev görür. Bu tür mobilyalar, yaşam alanlarınızın değişen ihtiyaçlarına uyum sağlar. Yaşam alanında mobilya yerleşiminin planlı ve disiplinli bir şekilde yapılması, sınırlı alanlara sahip olanlar için büyük bir avantaj sağlar.

Mobilyaların ergonomik olması konfor ve kullanım kolaylığı açışından kritik bir öneme sahiptir. Oturma grupları, hol mobilyaları, yatak ve masa seçimlerinde ergonomiye dikkat etmeli, depolama çözümlerinde raylı ve işlevsel sistemler tercih edilmelidir. İşlevselliğin yanı sıra tasarım da önemlidir. Mobilyaların ve depolama çözümlerinin stilini seçerken sahip olduğunuz tasarım anlayışına uygun olarak tercihler yapmanız elzemdir. Düzenli ve uyumlu ev dizaynının psikolojiye de etki ettiğini unutmamak gerekir. 

Alandan Tasarruf Sağlayan Tasarımlar

Kentlerde yoğunlaşmanın artması, yaşam alanlarının daralmasıyla birlikte, alandan kazanma büyük öneme sahip olmuş, depolama çözümleri ve fonksiyonel tasarımlar önem kazanmıştır. Mimarlar yaşam alanlarını daha verimli ve işlevsel tasarlama konusunda yeni yollar arayışına girmiştir. Alandan tasarruf sağlayan tasarımlar, sınırlı metrekareleri olan ev sahipleri için büyük bir önem taşımış, minimalist yaklaşımı benimseyenler için tercih edilir olmuştur. 

Katlanabilir mobilyalardan gizli depolama alanlarına kadar etkin bir kullanım yaşam alanında ferah ve rahat bir nefes almanın yolunu açmıştır. Dönüştürülebilir mobilyalar, birçok işlevi bir arada sunar. Alanın daha etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayan katlanabilir mobilyalar mekanda fazladan alan açılmasını sağlar; depolama konusunda da büyük bir avantaj sunar. 

Yüksek tavanlar; duvarların yüksek raflar veya depolama birimleri için kullanılmasını kolaylaştırır. Bu, odaların daha fazla depolama alanına sahip olmasını ve daha düzenli görünmesini sağlar.

1997 yılından bu yana ray dolap projelendirme ve üretme ile anılan Metin Akpınar Ay Dolap, Türkiye’nin birçok noktasındaki showroom’larıyla her zevk ve ihtiyaca cevap veren projeler üretmektedir. Uzman mimar kadrosuyla her ihtiyaca uygun eşsiz projeler tasarlıyor; yatak odalarını, çalışma mekanlarını, portmantoları ve bütün yaşam alanlarını şık ve pratik hale getiriyor. Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’nde yer alan Metin Akpınar Ay Dolap, kaliteli ve dayanıklı malzeme seçimiyle alandan kazanma noktasında yardımcı oluyor; kullanıcıların sağlık ve emniyetini ön planda tutuyor.

Yaşam alanlarınızda yer tasarrufu sağlayan özgün tasarımlara sahip olmak ve alandan kazanmak için yaşam için ilham olan Skyland HOM Dekorasyon Merkezi’ne gelin; mekanlarınızı ferah ve huzurlu hale getirin.